Patent Nedir?

Patent Nedir?

Buluşu yapan kişilere, devlet tarafından verilen, belirli bir süre için geçerli olan ve buluşu yapan olma sebebi ile üretim yapma, kullanma ve satma hakkıdır. Tescillenmiş bir malın üretimi, kullanımı ve satışı patent sahibinin izni olmadan yapılamaz.

Patent tescili yapılmış bir buluş, diğer ticari ürünler gibi yaratıcısının mülkiyeti haline gelir. Seri halinde imal edilecek olan malın belli standartlara uygun olarak yalnız ilk imalatçı tarafından üretilmesi hakkını temsil ettiği gibi, buluşun çalınmasından ve taklitlerinden korunmasını da sağlar.

Yurtdışı tescil işlemi gerçekleştirilmemiş buluş, sadece patentin alındığı ülkede geçerli olmaktadır. Türkiye’ de alınmış bir tescilden doğan haklar sadece Türkiye’de geçerli olmakta ve bu ürünün yurtdışından ithali durumunda ise ithalatın durdurulması ve ithal edilen mallara el konulmasını gerektirmektedir.

Patent konusu mükemmelleştiren veya geliştirilen asıl patentin konusu ile bütünlük içinde bulunan buluşların korunması için verilen patentler, ek patent olarak adlandırılır ve kâşifler müracaat ettiği takdirde mamul sahibine verilir.

Buluş ve Patent Alma

Yepyeni bir ürün geliştirdiniz, var olan bilgileri kullanarak bilinmeyen bir bulguya eriştiniz, yaptığınız bu buluşun tüm kullanım haklarına sahip olmak için patent belgesini almanız gereklidir. 3.şahısların bu buluşu sizin izniniz olmadan kullanmasını, bir ürün ise bu buluş, üretilmesini yasal yollar ile engelleyen bu haklara kavuşmanızın tek yolu patent başvurusu yapmaktır.

Eğer daha önce üretilen bir ürün ile ilgili bir yenilik geliştirildiyse, ek patent seçeneği ile bu buluşunuzu da koruma imkânınız var. Daha ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Alanlarında uzman vekil kadromuz ile aklınıza takılan her soruyu cevaplıyor, tüm aşamalarda sizi en doğru şekilde yönlendiriyoruz.

Koruma Süresi

Buluş sahiplerine verilen hak, cinslerine göre farklı sürelerde koruma sağlamaktadır. İncelemesiz tescil koruma süreleri incelemeliye nazaran daha kısa olmaktadır. Koruma süresi, incelemeli patentlerde 20, incelemesiz patentlerde 7 yıldır.

Diğer Hizmetler

 
Patent Nedir?Buluşu yapan kişilere, devlet tarafından verilen, belirli bir süre için geçerli olan ve buluşu yapan olma sebebi ile üretim yapma, kullanma ve satma hakkıdır.